Nasza-klasa – nasz-kant.

Jakiś rok temu usunąłem konto z NK. Jakież było moje zdziwienie, jak się w lutym okazało, że konto nadal sobie gdzieś wegetuje w systemie, tyle, że jest niewidoczne. Wywiązała się dyskusja mailowa z NK która w końcu zaowocowała zapewnieniem mnie, że:

Dziękuję za kontakt w tej sprawie. Pragnę poinformować, że Pana konto zostałopomyślnie usunięte z serwisu. Profil nie pojawia się w wynikach wyszukiwania,w serwisie nie ma zdjęć, jak również zostały usunięte wszelkie komentarze naforum. Po koncie więc nie ma śladu. Jedyną niedogodnością jest fakt iż wserwisie nie możliwa jest ponowna rejestracja z użyciem tego samego adresue-mail.

Stwierdziłem – OK, pewnie sobie trzymają email i login w formie hashy i nie są to już dane osobowe. Nadal nie mogłem założyć konta z emailem i loginem, których zwykle używam, ale kij z tym. Odpuściłem sobie wszelkie kontakty z portalem. Widać, jak trochę pomarudziłem, ktoś się w końcu przyłożył do sprawy i zrobili co trzeba. W tym – choć o to nie prosiłem – usunęli wgrane przeze mnie zdjęcia i wpisy z forów. Dobra, niech będzie.

Jakież było moje zdziwienie, jak Vagla wczoraj doniósł o problemach z teoretycznie usuniętymi kontami. Przetestowałem – działa. Szybka prośba do znajomych o sprawdzenie – fotki nadal są. Wpisy na forum – również. Czyli coś jest nie tak.

A dokładnie co?

Portal – pomimo wyraźnych zapewnień i możliwości technicznych zanonimizowanego przechowywania niektórych danych (ww hashe, np md5 albo sha1) – nie usunął moich danych osobowych. Co gorsze – przez prawie rok nie miałem wglądu w te dane ani możliwości ich modyfikowania i aktualizowania. Nie mam żadnej pewności, czy przez ten rok portal nie czerpał korzyści majątkowych z dysponowania moimi danymi, czy nie udostępniał ich podmiotom trzecim.

Do tego portal bezprawnie korzystał z treści mojego autorstwa. Owszem, jest pkt 6.6 regulaminu, w którym stoi:

Użytkownik udziela Administratorowi nieodpłatnej, niewyłącznej licencji do wykorzystania udostępnionych utworów dla potrzeb świadczenia usług w Serwisie oraz zrzeka się wszelkich roszczeń w stosunku do Administratora w przypadku ich wykorzystania, w tym kopiowania w celach związanych z działalnością Serwisu oraz usunięcia z Serwisu.

Niestety, owa licencja wygasła w momencie, kiedy zapewniono mnie, że owe materiały zostały z portalu usunięte razem z moimi danymi osobowymi. Zaznaczam – nie w chwili, kiedy usunąłem konto – o tym mówią ostatnie słowa pkt. 6.6, tylko w chwili, kiedy obsługa portalu zapewniła mnie, że te dane zostały usunięte.

Podsumowując – zostałem oszukany przez NK. Przedstawiono mi w mailu opis sytuacji nie zgodny z prawdą. Nie usunięto z systemu moich danych osobowych, nie usunięto zdjęć ani wpisów z forum, co więcej – nadal z nich korzystano prowadząc komercyjną bądź-co-bądź działalność. Odebrano mi prawo do zarządzania moimi danymi osobowymi, w tym również prawo do ich usunięcia. Do tego – uwzględniając sytuację ze zdjęciami – mam prawo przypuszczać, iż również moje dane osobowe służyły do prowadzenia działalności komercyjnej.

Nasza-klaso, co ty na to?

6 responses on “Nasza-klasa – nasz-kant.

 1. szuman

  Tym wpisem jeszcze bardziej utwierdziłeś mnie w przekonaniu, że Nasza-Klasa tonie. Korzystają z naiwności i niewiedzy użytkowników, przetrzymują profile tak długo, jak długo się da. Ale wiedzą, że ten grunt nie jest stabilny, wystarczy postraszyć wstąpieniem na drogę prawną, a zmieniają ton i grzecznie usuwają wszystko. Adres e-mail oczywiście odblokowują :)

  Pozwolę sobie:
  http://www.szuman.eu/archives/467-Nasza-Klasa_tonie.html

 2. Toni Maola

  Podsumowując – zostałeś oszukany przez NK. I co z tego ? jak mówił mój Świetej Pamięci Dziadek przedwojenny wojskowy „Koniowi zamelduj”
  Teoretycznie możesz pisać do GIODO, iść na policję, albo „poskarżyć sie mamie” Bracie pamietaj żyjesz w Polsce a to taki „burdelik” w którym wszyscy wszystko mają gdzieś…Nie zakładałem nigdy konta na NK a są tam moje dane i zdjecia …Pan GIODO stwierdził po kilku sprzecznych decyzjach, że to nie dane, teraz poszedłem do WSA ….pytanie czy życia mi wystarczy ? Pozatym same przedsądowe przepychanki z GIODO to nic miłego …. i na koniec przypomnę raz jeszcze Bracie pamietaj żyjesz w Polsce a to taki „burdelik” w którym ….. „…hej, hej to nie USA…
  Pozdrawiam
  PS a NK ma Nas i tak nadal tam gdzie słońce….Oni tylko zarabiają pieniądze ….

 3. zibi Post author

  W sumie to ja nie tylko z GIODO się bym bujał, tylko jeszcze z lokalnym komisariatem. NK bezprawnie wykorzystuje moje materiały w celach zarobkowych. I o to ich będzie łatwiej ścignąć niż o dane osobowe.

 4. Toni Maola

  Na policji też byłem, nieroby z Prokuratury odmówiły wszczęcia…Sąd „odwoławczy” przyklepał….Na portalu jest moich 6 zdjęć (jedno portretowe) podpis pod zdjęciem (imie, nazwisko) informacja o szkole, klasie nauczycielach innych uczniach…na szczęcie nie ma tam mojego profilu osobistego. Umieściły to osoby z byłej mojej klasy z którymi kontaktu nie mam…w styczniu zwróciłem się do NK dorogą elektroniczną by zablokowali dostęp do tych danych , w marcu pocztą (ZPO) kilkakrotnie pisała reprezentujaca mnie kancelaria prawna (albo nie było odpowiedzi albo jest inf. NK nie odpowiada i nie ingeruje w treści na portalu) teraz składam pozew cywilny ale niestety wiem, że żyje w Polsce a to taki “burdelik” w którym wszyscy wszystko mają gdzieśâ€¦
  Jak znam życie sprawa potrwa długo, niesprawność Sądów jest powszechna, mam nadzieję że Sąd nakaże zaprzestanie rozpowszechniania… a przecież ja tylko grzecznie prosiłem administrację portalu NK nie szargajcie mojego imienia i nzazwiska, zdjęć ja nie chcę być na portalu NK…

 5. zibi Post author

  No tak, tylko moja sytuacja ze zdjęciami jest inna. Mi nie chodzi o moją obecność na zdjęciach tylko o wykorzystywanie zdjęć do których ja mam prawa autorskie i majątkowe, a na które licencja się NK skończyła.

 6. Toni Maola

  Nie koniecznie bym się z tym zgodził „…tylko moja sytuacja ze zdjęciami jest inna…” 1. Zgodnie z regulaminem NK wyraziłeś zgodę na przetwarzanie swoich danych 2. Dane i wizerunki były przetwarzane za Twoją wolą i wiedzą 3. NK dalsze przetwarzanie danych i wizerunku uzasadni wcześniejszą umową i archiwizacją….Zgodnie z prawami autorskimi do publikacji zdjecia jeśli nie było szczegółowej umowy przekazania praw autor zdjecia musi uzyskać zgodę „modela” , NK taką zgodę uzyskało pytanie jak wyglada sprawa wycofania takiej zgody ? tak wygląda Twoja sprawa…pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *