PulseAudio – dźwięk po sieci

Ha! Trafiłem na PulseAudio. W końcu będę mógł puścić audio z laptopa na 5.1 podłączonym do stacjonarnego.

Projekt jest bardzo ciekawy, warto mu się bliżej przyjrzeć. PulseAudio to soft będący serwerem dźwięku. Coś jak X11 tylko dla audio, nie dla grafiki ;P. Szkoda, że dla Windows XP nie ma jeszcze sensownego sterownika pozwalającego na przechwycenie audio np z Winampa i puszczenia do PulseAudio. Na razie możliwy jest tylko transfer audio na trasie Linux->Linux i Linux->Windows (ok, pewnie *BSD różne tyż, ale tylko na pingwinie testowałem).

Ładnie działa na tunelach (np OpenVPN), co pozwala mi np puścić muzę w domu siedząc w pracy – idealne do znęcania się nad sąsiadami albo pomocne przy rozmowie o muzie na GG czy jabberze.

Elastyczne przełączanie między wieloma serwerami audio pozwala zrealizować automagiczne przełączanie się z bzyczków w laptopie na domowe 5.1 po podłączeniu się do domowego LANu.

Ogólnie – ciekawe. Czekam tylko jeszcze na wirtualną kartę dźwiękową do XP, która pozwoli na wpięcie Windows XP jako źródła.

4 responses on “PulseAudio – dźwięk po sieci

 1. noisy

  Witam.

  Czy mógłbyś umieścić jakieś szczegóły tego jak dokonać odpowiedniej konfiguracji, by zrobić transfer dźwięku linux->linux z pomocą tunelowania ssh? Mam takie zadanko do zrobienia, a kompletnie nie mam pojęcia jak to zrobić, bo świeżak z linuksem jestem. Baardzo byłbym wdzięczny za pomoc.

 2. zibi Post author

  Hm. Nie mam tego jak w tej chwili przetestować, ale bym zrobił to jakoś tak:

  – na docelowej maszynie w default.pa wpis
  load-module module-native-protocol-tcp auth-ip-acl=127.0.0.1;
  – na źródłowej:
  export PULSE_SINK=127.0.0.1:4713
  – ze źródłowej na docelową:
  ssh adres.docelowej -L 4713:127.0.0.1:4713

  i powinno działać ;P

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *