RFC jabber OpenID geotag

Ogólnie jest to pomysł tylko, będzie trzeba to dopracować.

Pojawiają się aplikacje do śledzenia znajomych udostępniających swoją pozycję wg GPS, np takie Belysio. Ale np mi Belysio pasuje a już komuś innemu nie i korzysta z (hipotetycznego) softu XYZ. On nie widzi mnie, ja nie widzę jego.

A gdyby tak… ;P

…klient jabbera podawał kontaktom (? muszę zajrzeć do opisu protokołu XMPP ?) pozycję urządzenia? Można by sobie wtedy dodawać albo serwery takich usług lokalizacyjnych do roostera, albo klient jabbera mógłby zapodawać na moje potrzeby info otrzymane od moich znajomych z roostera. Dzięki temu można by wykorzystać istniejącą infrastrukturę jabberową do przekazywania tego typu danych.

Oba warianty zakładają, że klient jabberowy potrafi pobrać sobie dane z GPSa (o ile chcemy udostępniać własną pozycję – jeśli nie, to to jest zbędne).

W wariancie pierwszym dodaję sobie do roostera misiek@gps.belysio.com i ktoś z kontem misiek na belysio dostaje moją lokalizację na mapie. Albo nawet misiek%misiek.pl@gps.belysio.com, bo i znajomy się identyfikuje kontem jabberowym. Jeśli on założy sobie konto w XYZ to wyśle mi zaproszenie i w moim roosterze pojawi się misiek@gps.xyz.pl.

W wariancie drugim wymagane byłoby dodatkowe wsparcie przez klienta jabberowego który by musiał przekazywać dane otrzymane od moich znajomych z roostera do mojego serwisu geo. Znów kłania się zajrzenie do opisu protokołu, czy da się to przesłać jako dane „subkanałowe”, np jako dodatkowe dane w komunikacie ze statusem.

Czemu OpenID? Bo dzięki przekazywaniu danych poprzez jabbera w poszczególnych serwisach zawsze będziemy identyfikowani tym samym zestawem danych, czyli JIDem. W sumie też trochę jak SSO…

Koncepcję postaram się jeszcze potem trochę rozwinąć ;P

UPDATE:

Google pomaga ;P

UPDATE:

Dawniej JEP-80, teraz XEP-0080.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *